към бъдещи инвеститори за изграждане на ваканционно селище върху поземлен имот номер 026024.
Поземленият имот
е на разстояние около 170 км. от гр. София и само на 8 км от гр. Белоградчик. Разстоянието на имота до международния път Е-79 от Западна Европа през България (Видин-София) е на около 4 км., а отстоянието от главен път София- Белоградчик е 281 метра (по данни на областна дирекция „Земеделие”). Поземления имот има граница с река Лом от юг и изток. Имота е равнинен. Общата площ на имота е 8362 квадратни метра.
Има допустимост от главния архитект на съответната община урегулирането на имота да осигурява възможност за застрояване при следните устройствени показатели:
- плътност на застрояване - 20% - 50%
- интензивност на застрояване - 1,0
- максимална височина на новопредвиденото застрояване - 3 етажа
- площ за озеленяване - 50% - 70%
Имам идеен проект за изграждане на ваканционно селище „Престиж” с капацитет до 40 обитатели. Жилищната територия ще бъде разположена централно спрямо общия терен върху площ от 5 дка., а от север и юг предвиждам да има зеленчукова и овощна градини с обща площ от 3дка. Така предложения идеен проект за ваканционно селище ще има следните устройствени показатели:
плътност на застроявяне – 18%
интензивност на застрояване – 0,30
максимална височина на новопредвиденото застрояване - 2 етажа
площ за озеленяване - 60%
Местоположението на имота и богатата зеленина около него – съчетание от гора, река, птици, тишина и спокойствие, ще осигурят отлични условия за отдих и почивка на своите обитатели във ваканционното селище.
Ваканционният имот се намира в средата на исторически и културни забележителности в този регион. Има добри транспортни връзки до град Белоградчик и изумителните Белоградчишки скали (само на 8 км.), до град Видин и Видинската крепост на река Дунав (на 40 км.), до пещера Магура и Рабишкото езеро (на 20 км.), до град Враца и пещера Леденика (на 50 км. ), до балнеоложкия курорт в град Вършец (на 40 км.).
Проекта е идеен и е отворен за допълнителни разговори за уточняване или промяна. Има възможности за изготвяне и на друг проект за съвсем друго строителство, което обаче да не нарушава природната среда и задължително трябва да запази флората и фауната в този регион.
Предоставям възможност на потенциалните инвеститори да се запознаят с характеристиките на поземления имот и на региона около него и при проявен интерес от тях можем да обсъждаме различни проекти за застрояване.
Давам
кратка характеристика на историческите и културните забележителности в близост до ваканционния поземлен имот:
- Град Белоградчик
е разположен само на 8 км. от ваканционно селище „Престиж” и на 180 км. от столицата град София. Той е малък град, но е известен със своята красива природа и причудливи скални образования. Има богата история и културно-историческо наследство. Градът е туристическа дестинация. Създаден е по времето на Римската империя през 1 век от н.е.(Христа). Римляните построяват крепост за защита от враговете си. Градът е известен още със своята астрономическа обсерватория, исторически и природо-научен музеи, художествена галерия и прочутите Белоградчишки скали.
В края на Палеозоя, преди около 230 млн.години, в този регион е имало море. На дъното на морето се отлагали чакъл, пясък и глина. С течение на времето тези материали се свързват в пясъчно-глинеста спойка. Целият комплекс се нагъва и се показва на сушата. Под влияние на ветрове, вода и температура в продължение на милиони години природата е изваяла от камъка скулптури на митични същества, хора, животни и птици. Образували се и над 100 пещери.
Белоградчишките скали са невероятен природен феномен. Те се простират на около 40 км. дължина и на около 5 км. ширина, като на отделни места са до 200 м. високи. Скалите са получили различни наименования: мадоната, момина скала, ученичката, Адам и Ева, монасите, близнаците, замъкът, конникът, лъвът, мечката, динозавъра, кукувицата и други. Разказват се легенди за различните скални фигури. Ето някои от тях:
- Легендата разказва, че преди много години между скалите имало девически манастир и в него живяла много красива девойка на име Витиния. В нея се влюбил римлянина Антонио. От тяхната любов се родило дете. Монасите взели решение да изгонят монахинята от манастира. Появил се Антонио, който молел да пощадят любимата му Витиния. Монасите не отстъпили пред молбите на Антонио и тогава природата решила да раздаде правосъдие - земята се разтресла, явила се буря и всички се вкаменили: мадоната с детето (Витиния), римлянина (Антонио) и манастира. И днес те съществуват в своите каменни пози.
- Разказват, че при силен вятър от скалата, носеща името „кукувица”, се чуват звуци на птица.
Почти за всички каменни фигури има някаква легенда.
До други каменни фигури хората са изградили места за почивка . Например до скалната фигура „Гъбите” е изграден летен театър, където се изнасят концерти на открито.
Всеки човек трябва да посети Белоградчишките скали, за да усети атмосферата на това място. Скалите са предизвикали възторг и изумление у много световно-известни изследователи, а френският пътешественик Жером Бланки описва Белоградчишките скали по следния начин: „Нито прочутите тесни проходи на Олиул в Прованс, нито дефилето на Панкарбо в Испания, нито Пиренеите, нито най-дивните планини в Австрия и Швейцария могат да се сравнят с това, което видях в България, при Белоградчик”.
Белоградчишките скали бяха номинирани за участие в световния конкурс за избор на новите седем чудеса на природата в категория „скални образования”, които да заменят седемте чудеса на природата отпреди две хиляди години. Гласуваха любители на природата от целия свят. Белоградчишките скали бяха на първо място почти до края на конкурса, но в последния момент бяха изместени от Големия американски каньон.
Имало е различни туристически проекти за Белоградчишките скали. Така например:
-Италианци
са искали да построят висящ мост от скалите до центъра на Белоградчик.
`
-Германци
поискали да построят лифт до върха на скалите и въртящи се туристически съоръжения, от които туристите да се наслаждават на гледката към скалите.
Но
предложенията не са били приети, за да не се замърсява природата в региона.
Град Белоградчик е известен още с крепостта, изградена между скалите от римляните още през 2 век от н.е. (Христа). Крепостта е била необходима, за да контролира и охранява римския път. Белоградчишката крепост се състои от 3 двора с обща площ 10211 кв.м. и отделно укрепление. Има 2 главни порти на крепостните стени, високи до 10 м., което за онова време е била достатъчна височина за да се отбранява крепостта.
През 4 век Балканските земи влизат в пределите на Византийската империя.
През 6 век на Балканският полуостров навлизат славяните, а през 7 век и българите. Заедно те започват войни със силната тогава Византия и след победа над нея, през 681г. създават славяно-българската държава. С времето се утвърждава държавата България със славянска азбука.
В 1393 г. Османската империя (Турция) напада България и завладява тогавашната столица Търново. Но Белоградчик и Видин отстояват свободата си цели 3 г. и чак през 1396 г. турците сломяват съпротивата им. И днес в Белоградчишката крепост съществува тунел с нисък свод, по който са минавали българите, а на другия край на тунела ги чакали турските войници, за да ги обезглавят. Сега на това място има паметник в памет на борещите се за свобода българи.
Днес Белоградчик и Белоградчишките скали са туристическа дестинация с великолепен климат и кристално чист въздух.
-На
10 км. от ваканционно селище „Престиж” се намира пещера - изключителна праисторическа находка за България и за Европа. Археологическите проучвания на пещерата започват в началото на 21 век. Още при първите разкопки става ясно, че находките са сензационни - откриват се следи от човешко присъствие отпреди 1-1,4 милиона години. Открити са многобройни кремъчни оръдия на труда, с които ловците от ранната старокаменна епоха (палеолит) са ловували. Ловците са били далечни предци на хомосапиенс (съвременния човек). Те са представители на вид близък до хомоеректус (изправения човек). Пещерата се изследва от българска и френска експедиции. Френският археолог Жан-Люк Гуадели е установил, че находките в пещерата са най-ранните следи от човешко присъствие в Европа и показва, че заселването на Европейския континент е започнало най-вероятно от Балканския полуостров в Югоизточна Европа. Прачовеците са тръгнали от Африка към Азия и Европа. Откритията в пещерата доказват, че разклонение от тези групи е тръгнало на север- североизток и е минало през Балканския полуостров (днешна България), откъдето е заселило цяла Европа. Археологическите проучвания в пещерата продължават. Тя не е отворена за туристически посещения.
-Недалече от тази пещера има още една също много красива. Във вътрешността на тази пещера има пещерни образования - сталактити и сталакмити, но проучванията в нея все още са в началото.
-На
около 40 км. от ваканционно селище „Престиж” е град Видин. Създаден е през древността от римляните с името Бонония, По-късно българите променят името на Бдин, а след това на Видин. По време на Римската империя той е сред главните градове на римските провинции и управлява територии от днешна Северозападна България и Източна Сърбия. Град Видин е разположен на брега на река Дунав, която извира от Германия и се влива в Черно море. Днес Видин е областен град с речно пристанище. На брега на река Дунав още през 10 век римляните са изградили крепост. В днешния си вид крепостта разполага с двор с площ над 5 декара и се състои от 2 основни стени в 2 концентрични кръга и 4 кули.
Във византийските хроники е записано, че по време на войната между България и Византия през 10 век , Видинската крепост е издържала на обсада продължила близо 8 месеца.
Крепостта има важна роля и по време на войната на България с Османската (Турската) империя. Издържала е обсада от близо 3 години, след което България окончателно попада под Турско владение. Днес Видинската крепост е крепост-музей. Отворена е за туристически посещения.
-На
около 20 км. от ваканционно селище „Престиж” се намира пещера, която носи името „Магура”. Тя е сред най-красивите и най-големите пещери в България и в Европа. Общата дължина на галериите в пещерата е малко над 3 км. Състои се от 1 главна и 5 странични разклонения. В пещерата могат да се видят рисунки от няколко исторически епохи. Най-старите рисунки са от времето на неолита и палеолита. Най-новите рисунки са от бронзовата епоха и са рисувани между 3000 и 1200 година преди новата ера (преди Христа). Праисторическите хора са рисували с прилепно гуано (тор от прилепи). Рисунките изобразяват предимно ловни сцени. Но има рисунки и на друга тематика. Например слънчевия годишен календар от късния неолит, открит в пещерата, е най-ранния календар в Европа. На него са отбелязани 366 календарни дни и 5 празника за тогавашните хора (за сравнение днес в една високосна година има 366 дни). Пещерата е богата с различни по форма и размери образувания – сталактити, сталакмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, „пещерно мляко”. „Големият сталактон” е с височина 20 метра и с диаметър на основата 4 метра. „Падналият бор” е най-големият сталакмит с дължина 11 метра и с диаметър на основата 6 метра. Пещерата е туристическа дестинация. Туристическата обиколка на пещерата е 2 часа. До пещерата има изграден удобен асфалтов път.
В една от галериите на пещера „Магура” се получава шампанизирано вино, което отлежава в естествени условия, сходни с тези, използвани при производство на френското шампанско.
Пещерата предлага отлични условия за лечение на бронхиална астма и алергия– вътре няма алергени, а температурата е постоянна през цялата година. Извършват се проучвания за лечебен курс с продължителност 30 дни. Лекуващите се ще остават под земята от 6 до 8 часа всеки ден. Проекта е само идеен и все още няма инвестиции за него.
Наричат пещера „Магура” осмото чудо на света. Влизайки в нея човек попада в царството на приказките. Времето губи своя смисъл сред величествената красота от сътвореното от природата в продължение на 15 милиона години.
Когато човек, разгледал пещерата излезе на изхода, пред него се разкрива прекрасно езеро, наречено Рабишко езеро. То е най-голямото вътрешно езеро в България. Езерото има текстонски произход и предлага отлични условия за сърф и риболов.
-На
около 50 км. от ваканционно селище „Престиж” е град Враца, който е областен център. Недалече от Враца е друга много красива пещера с име „Леденика” Тя е пещера с множество подземни галерии и с причудливи карстови форми-сталактити (един кубически сантиметър се получава за 150 години) и сталакмити, които са се оформили през последните 2 милиона години. Изследвани са и могат да се посещават от туристите около 350 метра от пещерата, в която има 10 зали. Всяка зала си има име. В първата зала, наречена „Предверие”, се издига голяма ледена колона с диаметър 21 метра. Тук ледените сталактити приличат на мечове - къси или дълги до 4 метра. После посетителите преминават през тясно място, наречено „Прохода на грешниците”. Съществува вярване, според което през този проход може да мине само посетител , който е с чисто сърце. След това пред туристите се открива най-голямата галерия, наречена „Концертна зала”. В тази зала има карстови образования с различна форма и наименования – крокодилът, главата на великана, соколът, дядо коледа, къщичката на баба Яга и други. Според специалистите концертната зала има великолепна акустика и периодично тук се провеждат концерти. Тук всичко е величествено и неповторимо. Вдясно от концертната зала се стига до малко синтрово езерце, дълбоко само 0,50 метра. За него има легенда, че водата му е вълшебна и който си потопи ръцете в леденостудената му вода и си пожелае нещо, то ще му се случи. Другата зала, която се посещава от туристите е „Бялата зала”. В нея има пещерни образования, които наподобяват и носят имената: слонът, езикът на свекървата, къпещата се девойка и други. Под концертната зала е залата с име „Хладилника”. Най-високата точка в пещерата се нарича „Седмото небе”, до която може да се стигне само от най-запалените туристи. В пещерата живее насекомо, наречено „Светломразец”, което се е адаптирало толкова добре към тъмнината, че ако излезе на светлина, то умира. Туристическата обиколка на пещерата е 1 час. В България са открити над 5000 пещери, но повечето от тях или не са проучени достатъчно добре или са достъпни само за спелеолози.
-В близост
до град Враца и пещерата „Леденика” е градче с име Вършец”. То е балнеоложки курорт, възникнал около минерален извор. Най-старият запазен писмен документ за неговото съществуване датира от 6 век от новата ера (от Христа). Името му е било „Медикус” (лечебен) и е единственото селище с такова наименование в Римската империя. Липсата на варовик във водата на град Вършец я прави една от най-мекита води в България. Минералната вода във Вършец лекува заболявания на нервната и сърдечно-съдовата системи и на опорно-двигателните системи. Чистият въздух и лековитата вода влияят добре и на стомашно-чревните заболявания, както и на заболявания на отделителната система и при проблеми с очите и кожата. Температурата на минералната вода е 37 градуса. В България има над 500 минерални извора и е на първо място в Европа по брой на минерални извори. Голяма част от тях се ползват за лечение на различни заболявания.
Бъдещото ваканционно
селище може да стане отправен център към всички посочени туристически обекти.